Witajcie,
czas na kolejną odsłonę działań Energetycznie zakręconych. Tym razem naszą uwagę zwróciliśmy na gaz – czy może on stać się źródłem energii? Z doświadczenia wiemy, że tak ale czy każdy gaz do tego celu się nadaje? Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie, myśląc o energii, co człowiek ma wspólnego z gazem? My podjęliśmy próbę znalezienia odpowiedzi na tak postawione pytania. W celu zweryfikowania postawionych pytań badania zaczęliśmy od gazu, który wydychamy – czyli od tlenku węgla(IV). Jak wiecie jego wzór to CO2. Najpierw CO2 otrzymaliśmy w prostej reakcji, którą każdy z Was samodzielnie może wykonać w domu, przy użyciu sody oczyszczonej i octu. Tak mowa tu o reakcji między kwasem octowym a wodorowęglanem sodu o wzorze NaHCO₃ . W jej wyniku otrzymujemy octan sodu i kwas węglowy, który jako związek nietrwały rozpada się na wodę i tlenek węgla(IV).
Po otrzymaniu tego gazu zbadaliśmy jego właściwości i dowiedzieliśmy się, że jest on cięższy od powietrza i nie podtrzymuje palenia. Nie nadaje się zatem do wykorzystania jako źródło energii.
Kolejnym gazem jaki poznaliśmy był gaz ziemny. Tu sprawa wygląda już inaczej. Jest to surowiec mineralny pochodzenia organicznego, który głównie składa się z metanu (CH4). Mogą w nim występować też inne gazy takie jak m.in. etan, propan, butan czy azot. W przyrodzie występuje on w tzw. złożach konwencjonalnych (w skałach o dużych właściwościach porowatości i przepuszczalności) i w złożach niekonwencjonalnych (w skałach o niskiej porowatości i przepuszczalności).
Przyjrzeliśmy się mu bardzo dokładnie aby zrozumieć jego zachowanie pod ziemią. Odpowiedzieliśmy na pytania: w jakiej formie występuje pod ziemią, czy występuje samodzielnie czy może jakieś inne surowce mu towarzyszą, w jaki sposób można wydobyć go spod ziemi? Po postawieniu hipotez zaczął się proces ich weryfikacji. Finalnie korzystając z podpowiedzi Ignacego udało nam się stworzyć prosty przekrój geologiczny złóż gazu ziemnego.
Dowiedzieliśmy się naprawdę dużo nt. tego surowca, wiemy jak powstaje i jak się go wydobywa. Poznaliśmy jego właściwości i zastosowanie.
Wiemy, że gaz ziemny jest jednym z najważniejszych surowców energetycznych. Wykorzystywany głównie jako paliwo do celów grzewczych w instalacjach domowych i przemysłowych, jako źródło energii w produkcji energii elektrycznej oraz paliwo do napędu samochodowych silników spalinowych. Znajduje zastosowanie również jako surowiec w przemyśle chemicznym.
Czy wiedzieliście, że wydobycie gazu ziemnego w Polsce rozpoczęło się już w 1854 roku i byliśmy pod tym względem pionierem. Właśnie w Polsce, a dokładnie w Bóbrce koło Krosna, powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej założona przez Ignacego Łukasiewicza. Wydobywano tam również gaz ziemny. Obecnie w Polsce gaz ziemny wydobywany jest przede wszystkim na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i województwie lubuskim. Dużym zaskoczeniem był dla nas fakt, iż gaz ziemny nie ma żadnego zapachu. Przecież każdy wie, że w przypadku odkręcenia kurka z gazem np. w kuchence gazowej czujemy, że się ulatnia. O co tu chodzi? Już teraz wiemy jak to wytłumaczyć. Ze względów bezpieczeństwa, przed wprowadzeniem do sieci gazowej, gaz ziemny poddawany jest procesowi nawaniania za pomocą tetrahydrotiofenu (THT). Posiada on charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który umożliwia jego szybkie wykrycie w razie ulatniania się gazu z instalacji.
Głównymi zaletami gazu ziemnego, jako surowca jest wysoka wydajność, niska emisja spalin, różnorodność zastosowań, różne możliwości transportu tj. gazociąg, statek typu metanowiec czy specjalistyczne cysterny.
Mamy nadzieję, że wy również śledząc nasze działania wiele dowiedzieliście się o tym surowcu.
Jeśli chcecie razem z nami poznać kolejne rodzaje energii konwencjonalnej i odnawialnej to zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych działań, zarówno na stronie internetowej naszej szkoły jak i w mediach lokalnych.