,,Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”
Józef Piłsudski
W najbliższy czwartek 11.11 2021 r. obchodzimy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda kolejna rocznica odzyskania niepodległości w wolnym państwie, jest dniem wyjątkowym, możemy bez lęku o konsekwencję oddawać szacunek naszym symbolom narodowym oraz wszystkim Polakom, którzy walczyli o wolność. Zwłaszcza tym, którzy zapłacili najwyższą cenę jakim jest życie. To od nas samych zależy jak ten dzień będziemy upamiętniać.
Dla wielu Polaków dzień niepodległości jest symbolem miłości do Ojczyzny, walki o Wolność oraz symbolem wiary w Zwycięstwo.
Dla naszego narodu dzień 11 listopada 1918 r. był dniem szczególnym. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała swoją długo wyczekiwaną niepodległość. Pięć pokoleń Polaków, nie zaznało smaku wolności oraz możliwości życia we własnym państwie. Gdyż w drugiej połowie XVIII wieku Rosja, Prusy i Austria dokonały rękami zdrajców trzech rozbiorów Polski. Przez lata niewoli zaborcy siłą narzucali nam swoją kulturę, język, obyczaje, a także religię. Polacy są jedynymi ludźmi na świecie, którzy w tak trudnych warunkach, potrafili się scalić i ukształtować w jeden organizm jakim jest naród. Dzięki pisarzom, poetom, artystom takim jak: Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i innym „serca” naszych przodków zostały uratowane przed rusyfikacją i germanizacją. W dniu niepodległości na szczególną pamięć zasługują ojcowie naszej wolności: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty oraz Józef Haller.
Ireneusz Biedroń