Pod takim hasłem 21 lutego z uczniami klas IV-VIII obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń z Bangladeszu, gdzie w 1952 r., podczas demonstracji, zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej i uświadamiać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
W tym dniu chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę na problem zanikania (w pisemnej formie) znaków diakrytycznych. Sprawdziliśmy, jak wyglądałby nasz polski język bez charakterystycznych ,,ogonków’’ i ,,kreseczek’’. Ich nieużywanie może być zagrożeniem dla języka polskiego. Mogliśmy się także zmierzyć z ,,łamańcami językowymi’’ czy głoskami szeleszczącymi w rymowankach. Ponadto uczniowie klas VII i VIII przystąpili do zaciętej i pełnej emocji rywalizacji w multimedialnej grze językowej ,,Potyczki z polszczyzną’’.
Zachęcamy do tego, aby wszystkie e-maile i SMS-y były pisane starannie – z użyciem liter polskiego alfabetu.
Dziękujemy pani Annie Jaskowiak oraz klasie V b za stworzenie gazetki promującej Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego oraz polonistom: pani dyrektor Marcie Dziwisz-Wojciechowskiej, Annie Staszczak-Żegleń, Annie Jaskowiak oraz Grzegorzowi Kwaśniewskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie obchodów.